54: Jak prowadzić efektywny biznes w Wielkiej Brytanii? „Złapani” z Biblią e-biznesu 3.0

Zbigniew Krakowski

Spreaker Apple PodcastsGoogle PodcastsSpotify Facebook YouTube LinkedIn

Działasz w e-biznesie? Pamiętaj o ofercie dla e-biznesu od Domeny.tv i MSERWIS.

Działasz w e-biznesie? Planujesz ekspansję na rynki międzynarodowe? Musisz wiedzieć, dlaczego powinieneś zainteresować się efektywną spółką w Wielkiej Brytanii. Posłuchaj rozmowy ze Zbigniewem Krakowskim współautorem Biblii e-biznesu 3.0, założycielem firmy specjalizującej się w obsłudze księgowej przedsiębiorców w UK. Dowiesz się, jakie są najważniejsze korzyści ze spółki w Wielkiej Brytanii? Jaki profil działalności jest najlepszy, aby przenieść firmę do UK? W jaki sposób spółka w UK pomaga działać w biznesie międzynarodowym? Czy w związku z Nowym Ładem w Polsce opłaca się myśleć o spółce w UK?

Nie zapomnij zostawić maila, dostaniesz powiadomienia o nowych odcinkach: https://zlapaniwsiec.pl/newsletter-formularz/

Szczegóły rozmowy „Złapanych”:

03:33 Jakie są najważniejsze korzyści z rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii?

06:00 Jaki profil działalności jest najlepszy, aby przenieść firmę do UK?

07:52 Czy coś się zmieniło w związku z Brexitem?

12:19 Czy w związku z Nowym Ładem w Polsce opłaca się myśleć o spółce w UK?

15:49 Jaka jest różnica między podatkami w Polsce, a w UK (CIT, PIT, VAT)?

20:30 Na jakich warunkach możemy zatrudniać pracowników?

22:30 Jak to jest z rezydencją podatkową i centrum interesów życiowych?

33:04 Jak duży kapitał jest wymagany, aby działać w UK?

34:01 System kasowy przy prowadzeniu księgowości.

41:20 Jak jest różnica między ZUS a ubezpieczeniem w UK?

43:34 Co to jest metoda proporcjonalnego odliczenia w odniesieniu do podatków w Polsce?

48:11 Jakie są różnice w rachunkowości spółek w Polsce i w UK?

52:44 Jakie są najważniejsze korzyści prowadzenie biznesu w UK?

Pobierz bezpłatny e-book z materiałami na temat biznesu w UK:

Pobierz “E-book Odcinek 54” 54-Jak-prowadzic-efektywny-biznes-w-Wielkiej-Brytanii-Zlapani-z-Biblia-e-biznesu-3.0-Zbigniew-Krakowski-1.pdf – Pobrano 356 razy – 406,90 KB

Szczegóły rozmowy

Marcin Pieleszek
Okazja, żeby tę Biblię e-biznesu gdzieś jeszcze nabyć. Jeżeli ktoś nie ma, a ja serdecznie Witam naszego gościa przedsiębiorcę, założyciela firmy księgowej Cracovia specjalizującej się w obsłudze księgowej przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii.
Witam cię serdecznie, Zbyszku. Jest z nami Zbigniew Krakowski.
Zbigniew Krakowski
Witam serdecznie Marcinie i wszystkie naszych słuchaczy myślę, że podziałam dzisiaj troszeczkę i przyniosłam te trochę ciekawe informacje z zielonej wyspy.
Marcin Pieleszek
Właśnie, bardzo interesuje mnie to czy. Czy moda na rejestrację spółek w Wielkiej Brytanii już przeszła, czy dzisiaj jeszcze warto w ogóle się tą tematyką interesować? Bo swego czasu ja obserwowałem, obserwowałem w pewnych kręgach przedsiębiorców w Polsce takie duże zainteresowanie spółkami brytyjskimi, a teraz jakby trochę to osłabło.
Zbigniew Krakowski
Nie znaczy, to jest tylko medialnie słabo, co jest lepiej dla nas jako księgowie, którzy działają w tej branży, ponieważ są rzeczy, o których się głośno i powinno.
Cały czas jest dużo zapytań, cały czas zaistniejemy spółki. Nie ma tygodnia, jeżeli spółki się nie były rejestrowane, ludzie mają różne problemy, różnego rodzaju biznesy prowadzą i nie można generalizować. Każdą sytuację po prostu rozpatrzeć indywidualnie.
I podejść do tego bardzo zdroworozsądkowo, ponieważ, no wielu ludzi się napala na taką spółkę dzieje, a często ludziom też odradzam. Nie, bo nie będzie zdawało egzaminu, ponieważ to, co ludzie mają nieraz w głowie, nie jest przekładać. Inne przepisy prawne jest, że ryzyko.
I taki sposób nie zakładamy takim ludziom tak, czy po prostu? Może inaczej odradzamy zakładanie i pakowanie się, ewentualne kłopoty, ale jest dużo biznesów, które po prostu wręcz wymagają tego typu działań, ponieważ nawet kontrahenci, szczególnie z zagranicy, inaczej postrzegają ludzi z Wielkiej Brytanii niż z Polski. I to jest takie właśnie głównym jednym z argumentów do tego stopnia, że na przykład.
Niektóre firmy brytyjskie nawet nie są kooperować z nim, kimkolwiek z zagranicy. No tam takie tutaj przykład, gdzie jeden jedna z firm ta sprzedająca outlety, ma tak w swoim regulaminie, sprzedaje tylko i wyłącznie na rynek brytyjski i nie robi żadnych eksportów i też zgłosiłem się na do mnie właśnie taka firma z Polski, która miała z tym problem.
I trzeba było zaradzić. No i zrobić mi to w ten sposób, że jedna z moich spółek robiła dla niej zakupy Wielkiej Brytanii i moja spółka eksportu do Polski.
Za stroną prowizję oczywiście.
Marcin Pieleszek
A jakie są największe korzyści z rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii?
Zbigniew Krakowski
Święty spokój.
Marcin Pieleszek
Czyli co, czyli nie musimy pracować w tym?
Zbigniew Krakowski
Momencie nie, właśnie chodzi o to, że ludzie, ludzie, którzy prowadzą biznesy, lubią pracować, tylko większość z nich. Nie lubisz księgowości, chodzenia po urzędach? Bo to jest bardzo stresujące.
A mają spółkę Wielkiej Brytanii, jeżeli taka jest możliwość i to zda egzamin, to po prostu my zajmujemy się wszystkim. My się specjalizujemy, czyli, powiedzmy przedsiębiorca, zajmuje się swoją działalnością. Wystawa faktury tak, a my zajmujemy się już kwestią całą inną, jeżeli chodzi o kontakt z urzędami.
Dostarczenie dokumentu jakiekolwiek, jeżeli klient sobie życzy.
Po prostu.
To jest. To jest ten lajt, jeżeli chodzi o spółki brytyjskie, nie ma potrzeby, żeby ktokolwiek szedł do urzędu. My załatwiamy wszystko w urzędzie, jeżeli przyjdzie kontrola, kontrola przyjdzie do nas, prześlij nas, powiedzą, co potrzebują.
Czasami te kontrole może być drogą mailową tylko i wyłącznie czasami przyjdzie urzędnik na kontrolę, gdzie miałem też je 2 przypadki jeden, jeden realny, drugi fejkowy, ale to może później o tym powiem.
Kolejna sprawa jest to, że nie mamy fizycznych urzędu, w związku z czym my też jako księgowy nie musimy biegać do urzędu, cokolwiek wyjaśniać, zanosić wszystko robimy drogą elektroniczną.
Ewentualnie jakiś telefon do urzędu czy do jakichś na pewno. Jeżeli dany urząd, nawet na danym etapie nie jest w stanie sobie załatwić, to mamy nową kolejny etap zwany Complain Office, gdzie tam już są bardziej.
Uprawomocnienie. Urzędnicy, w tym mogą to być więcej niż na dole, także wszyscy o wiele innych niż w Polsce, ale i łatwiejsze dla nas to obsługi pod tym kątem. Aha, już jedna rzecz tutaj, tutaj za błędy się nie płaci, kart, czyli będę po prostu naprawia.
Marcin Pieleszek
To jest bardzo, bardzo korzystne i w zasadzie wręcz niewiarygodne, tak z punktu widzenia przedsiębiorców w Polsce, a też Company jest House działa bardzo sprawnie w porównaniu z polskim krajowym rejestrem sądowym.
W tym momencie.
Zbigniew Krakowski
No tak, dokładnie my jak mamy autoryzacji kampanię z auto zmiany wprowadzamy w ciągu paru minut w spółkach i to działa i po prostu działa.
Gdzie na przykład? No, w Polsce, no troszeczkę trzeba poczekać nawet na zmianę dyrektora czy udziałowca. Cokolwiek także tutaj są tylko jedne warunki tam niektóre zmiany, niektóre zmiany trzeba zapłacić tam paręnaście funtów, parę dziesiąt funtów, ale jest to po prostu robione z marszu.
Marcin Pieleszek
A jaki profil działalności jest najlepszy? Aby przenieść firmę do Wielkiej Brytanii czy dzisiaj warto myśleć o przeniesieniu firmy do Wielkiej Brytanii z Polski?
Zbigniew Krakowski
Pytanie, co weźmiemy pod uwagę, bo jeżeli chodzi o podatki, to przy małych spółkach ma to sens, przy większych to podatku będą wyższe pewnie niż w Polsce ewentualnie porównywalne. Natomiast na ogół trzeba się zastanowić czy dany, czy dane branże można przenieść do Wielkiej Brytanii, czyli po prostu, jeżeli ktoś działa tylko i wyłącznie na rynku polskim. Jeszcze w dodatku stacjonarnie, no to tego nie przeniesie, bo to musi tego typu działalności, podlegają polskie przepisy czy to bhp, ppoż, sanepid i tak dalej.
Tutaj musi być polski podmiot, może to być oczywiście.
Oddział spółki brytyjskiej może to być jakaś tam inna forma połączeń kapitałowych, ale bezpośrednio tego na spółce nie można robić. Natomiast jeżeli ktoś prowadzi działalność online i możemy prowadzić zdalnie, wykorzystując do tego wiadomo i wiadomo, internet i platformy handlowe czy nawet swoje sklepy wysyłkę robi zechce, komuś innemu, jeszcze w Polsce tak, a sam może kierować tym biznesem z różnych miejsc.
To nie ma problemu, żeby taki biznes prowadzić, skądkolwiek się chce.
Dlaczego akurat z anti, może nie, nawet nie samej Anglii, tylko stają gdzie mają te anglosaski system podatkowy? Czy w ogóle prawo to prawo jest bardziej partia na logice, w związku z czym ono jest się łatwiej go się przyswaja. Łatwiej go się przyswaja i sam fakt, jak mówię, że tutaj nie ma, nie ma kar.
Czyli tu się błędy naprawia.
Jeśli będę naprawiać, to jest coś, źle policzy, robi się korektę, wysyła się i wszystko jest naprawione i działa. Nawet nie przyjdzie kontrola, to też nie dostanie się kary, tylko sprawdzą, co jest nie tak. Jeżeli faktycznie jest coś nie tak, no to trzeba naprawić i tyle.
I powiedzieć, sorry, nie wiedziałem, jest o tej.
Marcin Pieleszek
A czy coś się zmieniło w związku z Brexitem? Czy coś się zmieniło po Brexicie? Bo w tej chwili jesteś też w Wielkiej Brytanii.
I cały czas tam rezydujesz i masz pełny ogląd tego, co tam się dzieje.
Zbigniew Krakowski
No, co się zmieniło to, że jak masz polski paszport, to przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, to się pytają w jakim celu? A czy powiedzmy, niektórzy muszą przyjechać turystycznie, a ja tu Jestem rezydentem, tak że po prostu. Wiesz, mieszkam tutaj i tyle i nie ma więcej pytań, co więcej, jeżeli chodzi o samo prowadzenie spółek czy nic nie zmieniło?
Nic nie zmieniło kompletnie, czyli powiedzmy, zasady są takie, były tutaj prawo nie zmieniać tak często, jak w Polsce, także tu jest ta kolejny, kolejny plus. Jedyne co jest, to jest kontrola graniczna przepływu towarów. Jak to wygląda?
Po prostu Towar, wyjeżdżając z bloga, musi być już odprawiony. Przyjeżdża do portu i tam są tablice samochodu i wiadomo, że ten samochód ma na swoim ładunku taki towar i ewentualnie może być więc na kontrolę i sprawdzać, czy zgadza się to z centracją, która była przedstawiona.
Nie ma, to jest ta większość większych utrudnień. Jeżeli chodzi o sam przekształcenie granicy. Natomiast buty nie jest to trzeba, go deklarować, że on wyjeżdża z Wielkiej Brytanii.
Wiadomo, że jeżeli pan jest Wielkiej Brytanii, to wyjeżdża. Nie ma vatu. Wjeżdżając na teren Unii, musi mieć być zapłacony vat.
Tak czy tam musi być przewozowa na terenie Unii Europejskiej. Z reguły towary, które przyjeżdża, które są między Polską a Wielką Brytanią.
Nie ma żadnego sła, ponieważ jeżeli one są te widziałem w tym obszarze Polska i okej. Natomiast jeżeli przyjeżdżają z krajów trzecich, to te słowa mogą tutaj wystąpić na pewnym etapie, ale to już są od tego agencji celnej, które to wszystko dokładnie załatwiają.
Co więcej, się zmieniło?
No, ciągle płyną łódki z uchodźcami w kierunku, jakie Brytanii to a to to Francji jest takie cały czas przekaz.
No i chyba tyle.
Tak, tylko ta granica. Jeżeli ten przepływ towarów nic więcej, ale z drugiej strony robią się inne możliwości, bo znów wchodzą tutaj nowe unie. Między tam, między Kanadą, między Australią, bo tam ja też nad tym pracuje, żeby tutaj tą stronę ułatwić handel.
I tworzą tak zwane umowy o wolnym handlu. Tak i gdzie jest taka umowa o wolnym handlu między Anglią? Uderzy wojnie?
To nie, nie. To była między Polską chyba a Kanadą jest. Taka jest też taka umowa, która zamiera bodajże 300 stron.
Wtedy trzeba było zapisać, żeby wolny handel. Paradoks nie.
Marcin Pieleszek
A jeżeli chodzi o spółki, po Brexicie w Wielkiej Brytanii.
Zbigniew Krakowski
Zmienia a no zmieniło się to, że po prostu jeszcze jedna rzecz, że no. Osoby sprzyjające z Unii muszą mieć prawo pracy. W jakiej Brytanii.
Jeżeli ktoś pracuje spółkę, no to jest nie musi mieć, nie musi tej formalności dopełniać, natomiast gdybyś chciał przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, no to wtedy, jeżeli może przyjechać turystycznie, ewentualnie jeżeli chce pracować, no to musimy mieć wizę pracowniczą. W tej chwili tutaj jest dobry news jeszcze dla osób, które mają miał jakąś historię z Wielką Brytanią, mają na przykład brytyjskie numery ubezpieczenia społecznego.
A mają troszeczkę niepewny czas w Polsce, nie wiedzą, za co, ja też szybciej wyglądało.
Najbliższych latach i jeżeli myślą o jakiejś człowiek akcji nawet proforma, to powinni. Przewidujecie pytanie i złożyć tu jeszcze status? Status osiedlenia i zobacz, co się działo przez rok.
Jak mi się zmieni, zmienią plany? Będą mnie zawsze jeszcze mogli przyjechać. Znam to z autopsji.
Tu Wielkanoc, pomagamy jeszcze się ten status uzyskać Wielkiej Brytanii i po prostu dostają go jeszcze, mimo że ten czas LTD, dla niż minęła, tam powiedzmy rok temu.
Dalej te pobyt jest tutaj przyznawany.
Marcin Pieleszek
A ja bym chciał.
W tej chwili wybrać się do Wielkiej Brytanii i założyć tam spółkę i na przykład mieszkasz tam, yy, w tym momencie.
Zbigniew Krakowski
No te rzeczy. Te pytanie, pytanie, jak to zrobić samą spółkę założyć bez problemu? My założyłem dla ciebie i poprowadzimy ją.
Konto bankowe też otworzyć bądź polski banku, bądź na platformach płatniczych, czyli spółka będzie pełni sprawna, to jest, jeżeli chodzi o ciebie, zawsze może w Wielkiej Brytanii przyjechać w celach turystycznych na pół roku. Natomiast jeżeli chcesz mieszkać, no to musi wystąpić o wizę bądź pracowniczą, bądź wizę biznesową, ale to już musisz dodać do ambasady.
W Polsce i wtedy takim widać postarać. Drugi sposób jest taki, że przyjeżdżasz turystycznie, zmieniając się plany. Chcesz zostać i zechce wszystko do ciebie taniej.
I to wtedy tutaj po prostu trzeba się udać. Wtedy do odpowiedniej kancelarii, która się tym zajmują i ja też mogę tylko realizację tutaj uzyskać.
Marcin Pieleszek
A czy w związku z polskim ładem w Polsce, tak zwanym polskim ładem, tak opłaca się myśleć o spółce w UK i kiedy to się opłaca? Chociażby podatkowo?
Zbigniew Krakowski
Wiesz co, na dzień, o ile wcześniej prowadziłem biznes w Polsce i byłem na bieżąco z podatkami to po prostu przy nowym ładzie wymiękłem.
Bo już nie wiem, o co chodzi w tym wszystkim.
Tutaj żeby się powiedzmy, bardziej księgowymi i posłuchać, słuchaliśmy kiedyś olkuskiego na Masters. Ach, ale jak zaczyna wykładać, to po godzinie doszliśmy wniosku, że jednak tu nie jest nasze miejsce. Dzisiaj w Niemcy potrzebowali, to, zadzwonimy do niego, żeby on to ogarnął i po prostu nie będziemy się tym martwić.
Nie wiem, jak to wygląda w polskim ładzie. Zresztą słyszałem, że już jest trzecia wersja tego ładu. Chodziło.
Marcin Pieleszek
Tak, oczywiście jest nowa wersja, a mówimy tutaj o Asbiro Masters tak, o.
Takiej grupie przedsiębiorców, która jest skupiona wokół Uczelni Asbiro.
Ale tak, faktycznie mamy już kolejną wersję polskiego ładu. Ale jakbyś namawiał w takim razie czy przekonywał polskich przedsiębiorców, że jednak warto ze względów podatkowych, chociażby?
Pójść do Wielkiej Brytanii, a mówiłeś, że w mniejszej spółce to się czy mniejszej w sensie chyba obrotów tak? Może to się ewidentnie opłacać.
Zbigniew Krakowski
Dokładnie szczególnie weźmiemy pod uwagę to, że wiele biznesów na początku upada. Tak, młodzi ludzie często upadają w kłopoty, bo no nie przewidzieli wielu rzeczy tutaj spółki brytyjskie. Jeżeli to jest widzę online, nowy są i najlepszym rozwiązaniem przede wszystkim przez niskie koszty.
Prowadzenia nie ma problemu z płaceniem z ZUSu.
Są tak samo na rynku postrzegane, wszystkie inne są w ogóle tańsze. Tak jak słusznie wyjdzie, zamykamy spółkę, nie ma tematu, robimy, otwieramy kolejną spółkę, robimy kolejny biznes. Tak.
Wiadomo, że szczególnie młodzi ludzie często popełniają błędy, bo to często nawet nie chodzi nawet o wiedzę, bo tyle znając nawet psychologię, też.
No w sumie 90% firm upada pierwszy w pierwszym roku, tak żeby tak jest w Anglii.
Przez jest tak łatwo te spółki otwierać kolejne, kolejne, kolejne, aż człowiek trafi na coś, co go, co go pnie do przodu. Wiadomo każda, każda nowa spółka to jest nowa nowe doświadczenia. Tak, zrobiłem tu błędy, będę wieś, nauczę.
Tak, kolejne się nauczę lepiej.
I dlatego właśnie przez dlatego angażu to jest łatwo się otwiera. To się zamyka bez większych kosztów. Tak drobne koszty księgowe praktycznie i tyle, i tyle.
Otwarcie prowadzenie spółki to jest raptem 700 £ rocznie, czyli jakieś 4000 zł. I to jest wszystko. Można na przykład, jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, potrzebuje tylko spółkę na, na próbę też takie możemy.
Zaoferować, że po prostu dajemy swoją spółkę.
Motywujemy taką osobę, powiedzmy, jako dyrektor i może bym działać w tym 3 4 miesiące. Oczywiście musimy wiedzieć, co ona będzie robiła. Tak, bo jeżeli ktoś jest drugim dyrektorem z nas, czy jest właścicielem tej spółki, no to musimy mieć tę kontrolę nad tym, co dane osoby chciała robić, ale może mieć obie tanie taką spółkę sprawdzić?
Jak to wszystko funkcjonuje, czy będzie działało? Nie przeszło, to trudno. Tak, to też z koszty jeszcze mogą być niższe.
a w Polsce jak się już wejdziemy na tą całą machinę urzędniczą, a to jest sam wiesz, że jesteś przedsiębiorcą, sam wiesz, że kto jest tak, że mówię nawet niestety, tego polskiego dokumentować, może jakby on istniał przynajmniej przez rok.
To się tej różnych rzeczy nauczył i ułożył to w głowie, ale dzisiaj są, dzisiaj są. No jak to jest? Jestem powiedzmy, mam ścisły umysł, zrozumie ten sens.
Jak. Na czym to polega? Ten cały nowy ład, a za 2 miesiące znowu coś musiał nowa uczyć.
Także poczekam jeszcze troszkę.
Marcin Pieleszek
A spróbujmy zebrać te informacje podatkowe z Wielkiej Brytanii, czyli jak to wygląda z citem pitem vatem po kolei?
Zbigniew Krakowski
Może też zacznijmy od tego, że polski ustawodawca prowadził taki zapis, że jeżeli mamy dochody za granicą.
Na dzień dzisiejszy musimy je zadeklarować i się opodatkować. Co to powoduje? Tutaj to to, że jeżeli dane dana osoba zarabia pieniądze personalnie, ma przychód za granicą, mówię, osoba nie firma, to wówczas musi je opodatkować w Polsce.
Tak, bo wiadomo są, różne skale podatkowe i jeżeli w Polsce skalę podatkową, musi je w Polsce opodatkować.
Yy, spółka natomiast.
Może mieć różnego rodzaju koszty tak i płaci za pewnego rodzaju rzeczy dla zarządu tak, czyli powiedzmy zarząd po prostu za sprawuje tam tę funkcję, może dostać wynagrodzenie za samochód, za podróże służbowe, delegacje, hotele, jedzenie, spanie i tak dalej. Te wszystkie rzeczy mogą być kosztem dla tej spółki i to bez większych ograniczeń. Jeżeli chodzi o jedną pytanie, i tutaj ,nikt nie stosuje takich kosztów.
W związku, z czym ten woda też się zawsze obniża. Tak generalnie spółki opodatkowanie jest mniej więcej jednakowe, wszędzie na dzień dzisiejszy.
Jeżeli patrzymy na spółkę, spółki nie mają żadnej kwoty wolnej od podatku. Spółka Limited ma wprost rozliczenie, zarobiła płacić 19%. Tu potem zarząd decyduje czy ten cit, czy temperatury dochód wypłaca w formie dywidendy, czy nie.
Jeżeli płaci go formie dywidendy, to podlega to właśnie pod polski przychód. Tak, czyli te Polsce się potem dana osoba musi tego rozliczyć według polskich Urzędów, więc ja mam przykład ten sposób, że jeżeli spółka zobaczyła podatek, to my od dywidendy mamy kwotę wolną 3000 £.
Wolne od podatku to te dywidendy, a powyżej jest 9% zysków kapitałowych.
W Polsce, kiedy takie ulgi na przykład nie ma, czyli tu zależy, gdzieś to ma jaką rezydenturę będzie podlegał, podróżne przepisy personalne? Spółka prosto zrobiła, płaci, ale żeby spółka zrobiła to, spółka musi zrobić więcej niż ma kosztów.
Tak? Czyli spółka płaci podwykonawcom za rzeczy i komu może płacić wszystkim może wykonywać nawet dla tej spółki często się zatrudnia ludzi, którzy pracują gdzieś nawet za wschodnią granicą i pracują online dla spółki brytyjskiej. Tam jest jakieś tam rzeczy, rzeczy, rzeczy.
Powiedzmy cyfrowe tak i wówczas takie osoby też trzeba zapłacić w jakiś sposób.
I każda osoba, powiedzmy to te powiedzmy te 10000 £ może otrzymać tytułem, powiedzmy przesyłek naszej polskiej takie zlecenia.
W ten sposób, że osoba ze składu wysyła fakturę, trzeba jakieś tam pieniędzy przelać, tak i powiedzmy, przynajmniej tych pieniędzy świadczy o tym, że to jest koszt dla spółki i tutaj tylko nikt, nie nikt nie kwestionuje, po prostu ktoś zagraniczny, tylko na usługę za usługę zostało zapłacone i tam po tam, po tamtej stronie leży kwestia zapłacenia podatków. W Ukrainie nie mam czegoś takiego rozróżnienia, jak mowa o dzieło zlecenia.
Albo to jest typowa umowa o pracę albo kontrakt, ale jest to osoba indywidualna. Spisujemy kontrakt, że ma wykonać mi to i to zapłatę tyle i tyle. I tyle.
I sprawa załatwiona.
Marcin Pieleszek
Czyli to jest kontrakt b to b tak, czyli to jest kontrakt na fakturę, czy jest jakaś taka?
Zbigniew Krakowski
Forma indywidualna może dla firmy wykonać jakąś pracę i wystawia po prostu i wojska. Tak?
Może być ta osoba prywatna, staje się, staje się biznesem wtedy tak, i wykonuje jakąś pracę dla spółki.
Nawet dyrektor też wykonuje pracy dla spółki, też możemy wystawić, wystawić, bo jestem dla spółki.
Też nie apelują te sami. w Polsce mamy też. To jest coś, taka forma jest, gdzie dyrektor na pracy za sprawowanie zarządu miał wynagrodzenie?
Na przykład tak.
Tylko nie formie, umowę o pracę, tylko wspomnę. Tam po prostu były nasze troszeczkę.
Marcin Pieleszek
Tak to w Polsce jest wynagrodzenie prezesa zarządu spółki zoo? Tak.
Zbigniew Krakowski
Dalej kolejna?
Marcin Pieleszek
Forma? Tak, tak, tak, tak, tak.
Zbigniew Krakowski
Tutaj po prostu może wykonać pracę dla spółki jakąś dodatkową specjalistyczną? Taki dyrektor i zatrudnić oddzielne pieniądze i ale z tej pieniędzy też się musi rozliczyć w u k.
Czyli tak to generalnie wygląda, jeżeli chodzi o te kwestie.
Marcin Pieleszek
Czyli bardzo elastyczne jest też zatrudnienie takiej osoby do współpracy w takiej spółce.
Zbigniew Krakowski
Ta osoba nie była to po prostu, co mam zapłacić, gdzie i ile.
To jest jego pracy i to jest wszystko.
Marcin Pieleszek
A czy my za zwrócę do problemu rezydencji podatkowej i centrum interesów życiowych? Ale czy my, mieszkając na przykład w Polsce i prowadząc spółkę Wielkiej Brytanii, możemy zatrudniać pracowników?
Zbigniew Krakowski
Znać się pytanie gdzie?
Jakich pracowników? Co potrzebujemy zrobić? Czy potrzebujemy?
Tutaj wykonał krótką pracę. Czy przez cały czas wykonywała pracę zdalnie, czy na miejscu. Jeżeli ta praca miałaby wykonywać, wykonać, być w Polsce to niestety nie możemy takiej osoby zatrudnić na umowę o pracę.
Tak, w Anglii możemy, ale żeby taką osobę zatrudnić w Anglii na umowę o pracę, ta osoba musi, by mieć status.
Pozwalając jej pracować w Wielkiej Brytanii?
Czyli tu znów się rozbija o coś innego. Tak się powiedzmy, musi mieć status, że może, być w Wielkiej Brytanii może pracować. Ma mało tego, musi mieć wszystkie rzeczy dodane, takie jak brytyjski numer uczenia społecznego przed nami brytyjskiego adresu personalnego.
Zarzut tej Wielkiej jutra mamy to rozgraniczenie. Ktoś przebywa na trening, kiedy taniej albo nie. Nie mamy meldunku, nie ma takich rzeczy, tylko masz być tu albo tu.
To jest miarą.
Jeżeli usługi nieważne, jakim jesteś podmiotem, czy masz działalność, czy nie masz wiadomo, że jak robisz większe rzeczy, to będą cię wymagali tej działalności. Będę nie są oni podnoszą kontraktu tak, ale czy trudniejszych rzeczach nie z tym problemu?
Marcin Pieleszek
Czyli pozostaje ta elastyczna forma zatrudnienia, takie taka, że ja zlecam komuś.
Zbigniew Krakowski
Lepsze wtedy tak, jeżeli masz spółkę, która działać na rynkach, handluje czymkolwiek w różnych miejscach, zawsze korzysta z podwykonawców. Nie jedziesz tam przeładować, kontenera w samochód na samochód, który też tylko my dla ciebie tak, czyli ktoś zostaje rachunki i tylko posiedzenie do tego słuchu operuję, nawet dzisiaj bardzo modne są do przypinki, gdzie robiąc na spółkach brytyjskich.
Gdzie ludzie sprzedają między innymi, na przykład na allegro towary na spółce brytyjskiej mieszkając no w różnych miejscach tak.
Gdy często jak się wejdzie na przykład na allegro, przegląda się kontrahentów. Skąd to jest? To jest to bardzo, bardzo widoczne.
Marcin Pieleszek
A jak to jest z rezydencją podatkową spółki? Moją rezydencją podatkową. Ewentualnie jeżeli mieszkam w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii i centrum interesów życiowych, bo to są te sprawy związane ściśle z właśnie z podatkami, z moją sytuacją wobec urzędu podatkowego w Wielkiej Brytanii i też urzędu.
Zbigniew Krakowski
Podatkowego w Polsce. Dokładnie.
Generalnie tego w ten sposób, że musimy rozróżnić rezydencję dodatkową spółki i zarządu tak, jeżeli dyrektor i mieszka w Polsce cały czas, no to wiadomo, rezydencje Polską i tu się nie daje. Nie da się tu nic ukryć, czyli mamy te 183 dni przebywa w Polsce, jest polskim rezydentem.
I kilka piłka. Jeżeli przebywa stopniu średniej w UK, jest zatem Wielkiej Brytanii. Jeżeli przybywa w różnych krajach, no to jest wybrana ta kwestia, kwestia tych ośrodka życiowego.
Oczywiście takiego prezydenta podatkowego. Każdy kraj chętnie przygarnie.
W związku z czym, jak na czym to polega? Pamiętam, że każdy kraj musiał mieć go to u siebie i powiedzmy, jeżeli ktoś ma jakąkolwiek historię Wielkiej Brytanii i potrzebuje certyfikat rezydencji podatkowej, Wielka Brytania z przyjemnością, bez występy. Certyfikat.
Ale specyfika, co pisze ciekawego, nawet to, że my dajemy ten certyfikat może czasami nie świadczyć o tym, że ty na pewno jesteśmy naszym rezydentem, czyli po prostu daje mi certyfikat. Ale gdyby się ktoś upomniał, by sobie większe argumenty, no to może niestety nie być nasze rezydenta.
I oczywiście rezydencji podatkowej wystawia się dla spółki. Na przykład certyfikat nie wystawia się na przyszłość, tylko za okres, czyli wstecz.
Przecież taki ewenementem. Wszyscy chcą mieć, żeby dać dostarczyć to często firmy są dostarczcie mieć centralizacji podatkowej.
Ale to niczego nie daje. Tak, bo to, że za ten okres, kiedy wziąłem kasę, to nie świadczy o tym, że ja byłem prezydentem brytyjskim. Tak.
Nie mogłem żadnym rezydentem, niewyjątkowym.
A właśnie inne podejście, podejście do tematu i też nie znają przepisów przez polskie organa. Jak to wygląda w rzeczywistości? I tak troszeczkę.
Paranoiczne, paranoiczne rzeczy wychodzące wszystkim.
Marcin Pieleszek
Ale jak ja mieszkam w Polsce? Spółka jest w Wielkiej Brytanii, to wiadomo, ustaliliśmy, że ja Jestem rezydentem podatkowym, polskim i od tego nie ucieknę. Jeżeli tam te 183 dni magiczne nie wyjadę do Wielkiej Brytanii, załóżmy i tam będę mieszkał.
Jeżeli mieszkam w Polsce przez cały rok, to Jestem polskim rezydentem. A co ze spółką? W takim razie jak się ustala?
Rezydencję podatkową spółki. Na jakiej podstawie?
Zbigniew Krakowski
Spółka jest zarejestrowaną tam, gdzie bać się podatki.
Tak, i tutaj właśnie też polskie władze chcą, żeby to przeszły na, żeby też też miał tę kontrolę, nie zaraz tam w nowym ładzie był taki zapis, że jeżeli nie ma, że jest tam udziałów, to wówczas spółka powinna się, jeżeli masz większość udziałów, to spółka powinna się rozliczać w Polsce.
No zaraz sobie to nie wyobrażam, jak ma to zrobić.
Jeżeli ty jest mieszkaniec polski, jest zmuszony tego, żeby mieć spółkę. Wielkie pytanie, żeby mieć kontrakty działania rynku brytyjskim i co? Ma się sprawdzać polskiemu urzędnikowi, ile zrobiła spółka?
Trochę dziwne. Na jakiej podstawie?
Nie tak, że są takie przepisy, które są troszeczkę martwe. Analizowaliśmy nawet z kolegami z księgowości między innymi z analizowali, mówię, dobra, no niech się okaże, że się dowiaduje urząd, że ja mieszkałem w Polsce, mam spółkę za granicą.
Wiedzą, że ma spółkę za granicą. No i co dalej? No mogą się zapytać też o spółkę.
No ale ja nawet jako dyrektor, jeden z dyrektorów, czyli dyrektor spółki brytyjskiej, nie mam w związku składa się przed obcym urzędem.
Podatkowym danej spółki. Tak, bo my zacząć tego nie poważnie, żeby sprowadzać się urzędowi z tego, co robi spółka.
Jak się podłożę, to się podłożę, tak wciąż się można podłożyć.
Ale mnie, Królowa Brytyjska nie upoważnia do tego, żebym ja się, że ja się muszę sprawiać kimś innym urzędowi zarząd i nie upoważnił do tego.
Ja się mogę spowiadać z niskiemu rządowi, czyli polski urząd, żeby taką spółkę sprawdzić. To musi wystąpić na drogę służbową, czyli powiedzmy przez brytyjskie urzędy, przez swoje koneksje powiązane tam powiedzmy, jeżeli chodzi o kontrolę, bo już występuje do urzędu brytyjskiego, że taką usługę skontrolować. Czy to zrobi?
Nie wiem. Miałem taką historię kiedyś, gdzie jeden z moich klientów.
Wychodziło, że jest coś nie był z uczciwy w stosunku do państwa. Czy państwo uznało goni nieuczciwym stosunku do siebie? Miało mnie spółkę zarejestrowaną, nie płacił za obsługę.
Wyjątkowo nie wiem czemu.
W ogóle nie było z nim kontaktu, z tym są osobą i dostałem telefon czy znam taką spółkę, jaką odjeżdżam z nią koneksję? Myślałem, że Jestem winem, księgowym i państwa pytał, czy mógłbyś ze mną spotkać?
To jest ciekawości, mnie przepyta, nie ma żadnych robotów, to mnie pojadę. Nie, nie spotkałem. Pojechałem bo, akurat jechałem do Warszawy, na Asbiro pojechałem na to, aby www.mielismy gościem.
Oczywiście, przecież wcześniej sprawdziłem jego autoryzacji. Czy on to jest on, czy pracuje w tym urzędzie? Mnie prosiłem o maila, potwierdzenie i tak dalej.
Poszedłem tego, a rozmawialiśmy w tej spółce i spółka nie miała żadnego. Pan zarejestrował kontakt się z nim urwał i tyle, ale potem właśnie pytam się pana urzędnika, ale proszę pana, ja tu nie musiałem do pana przyjeżdżać? Nie, nie, nie, musiał pan.
To było chyba na dobra wola, że pan przyjechał i poszło to w miarę sprawnie. Inaczej myśmy wystąpili na drogę służbową i urząd brytyjski na te informacje przysłał urząd brytyjski pan aby przesłuchał, czyli po prostu.
Na drodze autopsji poznajemy, poznajemy mechanizmy, jak działają.
Jak to funkcjonuje?
I tutaj momencie trzeba zrobić tak, czyli tak mówię. Jeżeli ktoś się pyta o taką spółkę tak, mam jakieś informacje, linię, zdarza mi je poważnie, ale pan jest jedynym członkiem zarządu. Tak, ale nie mam takiego poważnie.
I tyle. Czyli kolejna, może jeszcze kolejna rzecz tych spółek Wielkiej Brytanii. Ludzie mają dużo.
Czy urzędom się by to opłacało robić? Nie wierzę. Jeżeli policzymy, że 90% spółek zamyka się po roku, które zrobiły troszeczkę, można troszkę obrotu skończyły na stracie, nawet jak się ta spółka robiła.
Jeżeli podkreślić do tego w ten sposób, że powinni prowadzić wątek w Polsce, to jeżeli spółka jest na stracie, to co dopłacą tej spółki to urzędy.
Bo nie rozumiem tego, nie?
Marcin Pieleszek
A urząd brytyjski? Jak podchodzi do tego problemu? Rezydencji podatkowej spółki.
Jeżeli ja chcę zaświadczenie o rezydencji podatkowej spółki, to jak urzędnik brytyjski do tego podejdzie?
Zbigniew Krakowski
Ale nie znasz udać w tym zejść. Na pytanie zadają, jak działa spółka? Skąd ma obroty tego typu rzeczy?
I także jeszcze nie wydaje. Nie ma z tym problemu większego.
Tak jak powiedziałem na zaświadczeniu, zaświadczenie wydaje się za okres przeszły, nie na przyszły. Teraz czy napiszę, że dochody były znakowane Wielkiej Brytanii? Tak, tak, tak, pamiętam.
Jest tam pewien, że trzeba pełnić.
Ale pisze, że nawet, żeby to doświadczenie wydajemy, to może jednak się też okazać, że kto inny też możemy się pretensje i tak dalej, i tak dalej. Mamy takie się mówi dupochron tak, z drugiej strony, żeby ich nie oskarżył, że Przepraszam spółki na siłę.
Marcin Pieleszek
A, yy, ja nie muszę podejmować decyzji dotyczącej spółki w Wielkiej Brytanii, bo coś takiego było właśnie w podejściu. Urzędnicy.
Zbigniew Krakowski
Tylko tak, jeżeli ty, jako dyrektor spółki brytyjskiej podejmie decyzję w Polsce, to z punktu widzenia urzędu brytyjskiego to nie ma znaczenia, jak to podjąć decyzję.
Tak jest Wielkiej Brytanii wolności działać jak pasuje. Tak, są różne formy komunikowania się spisać. Może wszystko i tak dalej.
To może kto może to podważyć to dzisiaj będą już decyzje. Oczywiście w tym wypadku mówimy tylko Polska Radia, polski urząd.
Tak, ale jeżeli zrobisz posiedzenie zarządu na przykład w Czechach, w Niemczech.
Czy w Anglii, no to polski urząd nie ma już podstawy tego, żeby dosyć, żeby to kwestionować. Nie było na terenie Polski.
Marcin Pieleszek
Czyli posiedzenia zarządu raz do roku muszą się odbywać poza terenem polski. W tym momencie, jeżeli ja Jestem w Polsce, on spółkę Wielkiej Brytanii.
Zbigniew Krakowski
Głównie głównie o to chodzi. Głównie o to chodzi. Oczywiście lepiej jechać do Wielkiej Brytanii.
Czasami sobie przyjechać na kawę na na lotnisku. Właśnie Wielka Brytania wyglądał to, żeby zaprowadzić świetnie, szczególnie tutaj z ja mieszkam. To prawda, są piękne okolice turystyczne, zielono morze, czyste morze i wiesz, no, dzisiaj, siadamy w pociąg, samolot w Krakowie 2 godziny.
Jesteś u mnie.
Następnego dnia jest powrotem, nie jest potrzebne, żeby zarząd zrobione dodatkowy, generalnie na przykład nawet na przykład covida, u Wielka Brytania na przykład dopuszcza to, że później, że zarządu może być będą online.
Nie ma problemu, że w ten sposób przeprowadzić posiedzenie, wszystko można zarejestrować. Tak są kamery, wszyscy się widzą. Skoro sejm może obradować online, to dlaczego ludzie nie mogą?
Film do online prowadzić w ten sposób?
Wielka pytanie, dopuszczę takie rzeczy.
Nie ma żadnego problemu. Mało tego, jeżeli mówimy te, powiedzmy, nie to jeszcze tutaj, jeżeli chodzi o te sprawdzanie przez urzędy, tak, czyli żebyście je sprawdzać? No to ja mówię.
Sprawdzają 90%. Firma po roku się zamyka.
Cuda urzędowi takie sprawdzanie. Tak, tylko to są ludzie, którzy też się uczą prowadzenia biznesów. Nie mają za sobą finansowych, czy szukają takich ludzi?
To jest bez sensu dla Urzędów. A jeżeli ktoś już ma pieniądze?
No to już widziałem, Tomek wracamy. Co masz zrobić? Tak, a to kolejny dyrektor z Wielkiej Brytanii, a to kilku udziałowców z Wielkiej Brytanii i ta spółka już nie jest taka.
Jednego dyrektora.
Ktoś bardziej rozbudowana tak kupuje? Gdzieś tam udziały w innej spółce i też Wielkiej Brytanii i próby podważenia tego po prostu spełnią zawsze na manowce. Ach szczególnie urzędu z Polski, ponieważ.
No nie da się tego kontrolować w ten sposób, ale ja też próba kiedyś. Kontrolować spółki z Hongkongu za dobrych czasów.
Przepala list, tylko środki nic więcej i odeszli od tego zrobili to, że mają lepsze prawo, inaczej zachęcają ludzi do tego, żeby mieć to spółki, a nie żeby słuchać swojej spowiedzi tam za granicą.
Marcin Pieleszek
Mówisz, że łatwo można otworzyć spółkę? Łatwo z tego, co mówisz, można ją również zamknąć. Jeżeli moje przedsięwzięcie nie no, nie będzie tutaj wróżyło powodzenia.
Czy nie, będzie finansowo, że tak powiem, opłacalne. A jaki kapitał trzeba mieć w ogóle, żeby otworzyć taką spółkę w Wielkiej?
Zbigniew Krakowski
Brytanii 1 £.
Niewiele, niewiele, niewiele. Dlatego też tutaj z drugiej strony powiem, że jeżeli ktoś robi biznes, jest spółka niebrytyjskimi na przykład.
To ja tu nie doradzam nikomu się odradzam wchodzenie żadnych tereny płatności.
Nie, nie, po prostu starą zasadą, ta sami się gaza i robimy po prostu. I stąd to też się trzymaj bez mógł się łatwo otwiera, łatwo się zamyka. Dochodzenie roszczeń stacji spółki to jest naprawdę.
Nieopłacalne w ogóle.
Dlatego też wskażą tym razem. Dzisiaj będziemy pracować, ze spółką brytyjską, to najpierw pieniądze, dopiero kasę.
Marcin Pieleszek
Czyli Wielkiej Brytanii nie ma czegoś takiego jak kredyt kupiecki. Nie jest to w ogóle w takim razie w ogóle?
Zbigniew Krakowski
Ale po co?
Niż niż słowem wielkie pytanie ciekawego.
I to by się przydało w Polsce Wielkiej Brytanii działa system kasowy przy prowadzeniu księgowości.
Czym się to wiąże? Jeżeli wpłynie ci w. Jeżeli wystawisz fakturę, to jeszcze nie masz obowiązku podatkowego.
Obowiązek podatkowy powstaje wtedy, kiedy zapłacić za fakturę.
I z drugiej strony kosztem nie jest faktura, tylko dowód zapłacenia tę fakturę.
Jak to jest życie?
Marcin Pieleszek
Czyli w tym momencie, w tym momencie, jeżeli ja nie wiem świadczy, jakieś usługi niematerialne i ktoś mi nie zapłaci załóżmy, to ja nie muszę, nie muszę się martwić, że jeszcze będę musiał zapłacić od tego podatek. Tak, w tym momencie.
Zbigniew Krakowski
Ta osoba, a druga osoba. Druga strona nie ma kosztów.
Marcin Pieleszek
A bo jeżeli nie zapłaci, to nie ma kosztów. No bardzo zdrowe zasady w tym momencie.
Zbigniew Krakowski
Obowiązuje.
Faktura nie dodawaliśmy się dobra, to anuluje to fakturę.
Nie ma vatu, nie ma kosztów, nie ma nic.
Marcin Pieleszek
Czyli dopiero zaksięgowanie płatności jest tutaj kosztem tak i ewentualnie przychodem po drugiej stronie. Tak, w tym momencie.
Zbigniew Krakowski
I wyobraź sobie teraz w Polsce jak masz dużą firmę, daje ci 60 dni termin płatności. Tak czytam sam 180 nawet byłem swego czasu kto na tym zyskuje tylko ten duży.
Ma koszty, ma koszty, a podatek ty płacisz, a nie on.
Marcin Pieleszek
Dokładnie, jeszcze muszę jego finansować. Tak, bo trzeba pamiętać o tym, że ci duzi.
Duży duzi hegemonii na pewnych rynkach, na przykład na rynku artykułów codziennego zapotrzebowania w Polsce, to oni właśnie nawet dziewięćdziesięciodniowe terminy płatności stosują i oni sobie finansują swój obrót przy pomocy producentów, na przykład poszczególnych artykułów. Tak.
Zbigniew Krakowski
A dla państwa? A dla państwa podatek płaci ten na dole, nie ten u góry tak, nie, nie, nie. Ten nie są trochę ten duży, tylko ten, który ma obowiązek.
Tak, czyli te, które jeszcze pieniędzy nie ma.
Już.
Marcin Pieleszek
Czyli w tym momencie, gdyby to?
Zbigniew Krakowski
Był zdrowy zdrowia, systemie kasowym. Wierz mi, te terminy płatności poszły do lamusa, poszły do lamusa, ale komu? To zależy, jaka to jest branża prawnicza, które to wszystko musi, wiesz obsłużyć?
Marcin Pieleszek
Yy, z drugiej strony też bardzo jest to korzystne dla dużych, bo nie dosyć, że ten mniejszy, który ma słabszą siłę przetargową wobec tego partnera, który od niego kupuje.
To nie dosyć, że musi mu dać na 3 miesiące. Na przykład płatność sfinansować jemu obrót. To jeszcze tak jak mówisz musi zapłacić podatek, w kolejnym miesiącu, tak rozliczyć się z vatu, rozliczyć się z podatku dochodowego i tak dalej i tak dalej.
Tak.
Zbigniew Krakowski
Dokładnie, wyobraź sobie, gdyby zrobili ten system typowo kasowy. Żaden eden, bo tam, wiesz, w Polsce można tę fakturę potem wycofać, to już nie zapłaci, nie potem. No ale to ile to jest Zachodu z tym wszystkim?
Tak, i to jest kłopot z tym wszystkim. Chciałem za głowie, że.
Już jest ten problem. Tak, a tutaj po prostu ile by dla państwa nie byłoby różnicy, bo ten podatek by już wyszedł od razu.
Kontrahent do tego drugiego i tamten, powiedzmy ten większy, który.
Jak ma pieniądze, to państwa fakturę nie płacić podatku?
Tak jest mu lepiej mówił. Wychodzi mu dochód w tym wypadku, jeżeli nie zapłacił za fakturę tak, czyli mamy do wyboru albo właśnie pasek dochodowy, aby to właśnie kontrahentowi.
Czy wszystkie ciśnienie, żeby zapłacić faktury swoje wszystkie w terminie, czy jak najszybciej?
Marcin Pieleszek
Czyli bardzo korzystne jest to dla przedsiębiorców. Czyli to jest kolejny duży argument za tym, żeby myśleć o spółce w Wielkiej Brytanii?
Zbigniew Krakowski
Dokładnie taki prosty, proste, prosta. Jedna rzecz nie. Która tak takie przynosi, przynosi tak, tak, tak, taką rzecz, nie tak, tak.
Taki pozytyw działalności, że nie martwię się tym, jak się nie zapłaci. Może nie martwię się aż tak jak w Polsce, tak? Tak mówię.
Ten vat też jest dokuczliwy, jest dosyć duży. Kolejna sprawa, jeżeli chodzi o VAT, limit obowiązkowego wejścia na bank mają wielkie pytanie 85000 £.
To na dzień dzisiejszy to jest prawie pół miliona złotych. Tak, czyli dosyć spory i z reguły w Anglii nie ma tak, że że urząd nakłania do rejestracji, te vat nie, nie, wręcz przeciwnie. Jak pan nie musi, to pani nie rejestruje.
Jeśli pan nie opłaca, pan się nie rejestruje.
Bo was zawsze się nie opłaca, szczególnie na początku tak, czasami musisz go mieć, ponieważ kupujesz, robisz zakupy towarów do produkcji to wiadomo. Temat musi być Zarejestrowany, ale jeżeli masz prowadzić jakąś działalność twórczą, powiedzmy, gdzie kosztem są tylko twoje godziny pracy, to po co jeszcze obciążać tymi kłopotami po to, żeby se kupić taniej komputer o 20%.
Marcin Pieleszek
A nie ma czegoś takiego jak w Polsce, bo u nas w Polsce są pewne.
Rodzaje działalności, na przykład usługi doradcze.
Że one są z mocy prawa na wacie od praktycznie pierwszej złotówki, którą za fakturuje my.
Zbigniew Krakowski
Tutaj jest limit, jest Święty do tego stopnia, że nawet jeżeli masz sklep ze słyszy, daje alkohol, nie musi być vatowcem.
Marcin Pieleszek
No to jest kolejny argument bardzo korzystny, jeżeli chodzi o ten vat tak kolejny argument za spółką, spółką Wielkiej Brytanii, czyli ten próg vatu.
Zbigniew Krakowski
Zdecydowanie wyższy i jeszcze tutaj kolejna rzecz, Wielkiej Brytanii nie ma. Czy już jedzie? Jak kasa fiskalna nie ma takiego zwrotu w ogóle.
Jest tylko rejestrator kasowy.
Im się to wiąże, że sklepu kupujesz sobie takie, które ci pasuje.
Robić na głowie tam programie, żeby ci wyświetlało, do kogo kupujesz? I to jest wszystko.
To musi mieć. Nikt tego nie sprawdza tego, że to jest. Czy to jest celtic czy nie.
Mogę znaleźć go w Polsce kupić i te przejść do Anglii tylko tego sobie postawić na razie i sprzedawać.
Marcin Pieleszek
Czyli w tym momencie jest ten rejestrator kasowy? Tak zwany w Wielkiej Brytanii to jest po prostu drukarka taka takich.
Zbigniew Krakowski
Życie, bo nie ma, nie ma usiadania tego, tej, tej kasy takiej. Wiesz takie jak są Polska kasy fiskalnej. Możesz wszystko robić ręcznie, tylko on po prostu pomaga tak, żeby było łatwiej policzyć wszystko.
Marcin Pieleszek
Mhm, no to jest, to jest ciekawe. No u nas są już kasy fiskalne online. Tak będziemy mieli.
Zbigniew Krakowski
Byłem kiedyś w Chorwacji, byłem w zeszłym roku, to właśnie wiedziałem, jak to działa. Nie że wyciągasz, bierzesz paragon ze sklepu, skanujesz go od razu widzisz, czy czy płynęło do urzędu.
Marcin Pieleszek
Fantastycznie, a nie ma pomysłów dotyczących faktur online, bo u nas jest pomysł taki, że, że każda faktura, która będzie wystawiona, będzie musiała być też online i będziemy musieli posługiwać się systemami, które będą komunikowały się z systemem rządowym i każda faktura będzie od razu przekazywana, tak jak w przypadku kasy fiskalnej online. Każdy paragon jest od razu przekazywany do bazy danych urzędu, tak będzie z fakturami. A w Wielkiej Brytanii takich pomysłów nie ma.
Zbigniew Krakowski
Są pomysły?
Na dzień dzisiejszy, ale one będą dotyczyły dużych firm tylko i wyłącznie.
Ci duszy ci powiedzmy małe, duże, mały, średni duży. To pytanie jest taki podział, że średnia firma to jest taka, która ma.
Fill 50 milionów obrotów, aby zatrudnia 50 osób.
To średnia firma także jest jakąś inna skala.
Marcin Pieleszek
Rozumiem. A co z?
National insurance tak, bo to jest odpowiednik naszego zusu, czyli jaka jest różnica pomiędzy zusem a a właśnie na zusem w Polsce a ubezpieczeniem w jukej jak to jest duże obciążenie i z czym trzeba się liczyć jeżeli zakłada się spółkę Limited spółkę LTDW Wielkiej Brytanii?
Zbigniew Krakowski
Jesteśmy na początku wspomniałem o tym, jak to wygląda. Generalnie tak sama samo prowadzenie spółki nie powoduje to, że się gdziekolwiek musimy ubezpieczyć.
Czyli spółka to jest spółka działa działa oddzielnie, ubezpieczenie płaci dyrektor czy jako osoby fizyczne płacimy to ubezpieczenie?
I to jest i wszędzie jest jednakowo. Czy pracujesz w zakładzie czy gdziekolwiek indziej, ze stawki są jednakowe. Czyli generalnie nie może jeszcze inaczej.
Jeżeli masz działalność gospodarczą bierz trochę wyższe ubezpieczenie, ponieważ raz że płacisz 3 £ tygodniowo to potem przy rocznym rozliczeniu musisz zapłacić. To jest standardowe takie ubezpieczenie jak wszyscy płacą czyli mamy tak, że mamy kwotę mamy zus w wysokości 12,5% na dzień dzisiejszy.
12% tak, i 12,5 12,5, ale.
Od tego zus jest kwota wolna.
Czyli ten wzrósł, dopiero wchodzi. Jak przekroczymy na dzień. Dzisiaj na dzień dzisiejszy.
9700 £ rocznie.
Powyżej tej kwoty płacimy 12,5% i do i potem od kwoty 12,5 tysiąca. To jest kwota wolna od podatku. Przy tej kwocie wchodzimy na podatek 20%, czyli powyżej 12,5 tysiąca płacimy 30% 30% podatku jako osoby indywidualne i tak jest prawie cały czas i tylko tyle.
Marcin Pieleszek
Albo 12% to jest od dochodu, tak, w tym momencie tego zusu.
Zbigniew Krakowski
Od dochodu? Tak, ale to jest kwota wolna. Tak jak wspomniałem dzisiaj 9700 kwota wolna tak czyli powiedzmy na dole tę kwotę są niewiele do płacenia dopiero później się zacznie się płacić czyli potem powyżej 12,5 mamy 32,5% wszystkich składek to i tak dłużej niż w Polsce.
Nie.
Marcin Pieleszek
Myślę, że tak. Myślę, że tak, ale ta kwota wolna właśnie od podatku.
Jak to jest w przypadku, kiedy ja w Polsce Jestem? Jestem dyrektorem spółki ltd i sobie wypłacam. Wynagrodzenie ze spółki i właśnie w Wielkiej Brytanii jest duża kwota wolna od podatku.
Pojawiła się jakaś metoda ja doczytałem proporcjonalnego odliczenia w odniesieniu do podatków akcji. Wspominałeś dzisiaj o tym, że.
Trzeba ten podatek dopłacić w Polsce jakby do do tych, do tych progów i kwot, które obowiązują w Polsce. Jednak jeżeli mieszkam w Polsce dokładnie.
Zbigniew Krakowski
Polega na tym, że jako jeżeli masz rezydenturę w Polsce.
A masz dochody z Wielkiej Brytanii? To jest zobligowany przez ustawodawcę do tego, że w Polsce musi opodatkować i w ten sposób, że jeżeli w UK zrobiłeś 10000 £, w Polsce kolejne 10000 £ czy razem aż 20000 £.
W UK zapłaciłeś tego podatku powiedzmy tam pi razy drzwi 500 £ tak? a w Polsce po polski podatku chodzi że masz w Polsce zapłacić według polskich stawek chodziło, że masz zapłacić 1000 £ to wówczas te 1000 £ jest pomniejszone o 500 £ zapłacone już w Wielkiej Brytanii.
I te różnicę, że w Polsce dopłacić.
Marcin Pieleszek
Czyli w zasadzie, jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to yy. Podatku polski, czyli w tym momencie, w tym momencie dla mnie ta kwota wolna, jeżeli mieszkam w Polsce ta kwota wolna brytyjska już nie jest tak korzystna.
Zbigniew Krakowski
Oczywiście, oczywiście nieuczciwi ludzie robią różne rzeczy, ale to już inna sprawa. Nie, nie, nie, nie. Ten program.
Marcin Pieleszek
Dokładnie, dokładnie, ale jednak.
Obciążenia zusowskie są mniejsze zusowskie ubezpieczenia tak, czyli nasz National Insurance i przede wszystkim no, nie muszę płacić zus-u, jeżeli nie zarabiam tak w Polsce.
W Polsce mam koszty, jeszcze nic nie zarobiłem, a już mam koszty zusu. Co prawda tam mówię tutaj no przy spółce z o.o. to jest troszeczkę inaczej tak? No a spółka zoo jest w Polsce na pełnej rachunkowości?
To jeszcze nie, nie, nie powiedzieliśmy właśnie o tych różnicach, że.
Teraz to wynagrodzenie właśnie, bez zusu coraz bardziej się utrudnia w Polsce wypłatę tego wynagrodzenia ze spółki z o. o.
Są na to, na to jeszcze metody i sposoby, ale jednak.
Jest pełna rachunkowość, w razie czego, jeżeli ja bym gdzieś działalność gospodarczą chciał założyć, to w tym momencie płace od razu ZUS i tutaj jeszcze przed tym.
Jak uzyskam jakikolwiek dochody tak Wielkiej Brytanii, płaci się podatki i ubezpieczenie w momencie, kiedy ma się po prostu przychody.
Zbigniew Krakowski
Dokładniej dokładniej możesz zrozumieć też z drugiej strony, jak wygląda sesja Wielkiej Brytanii, bo też to wygląda dosyć ciekawie. Generalnie największą firmą w Wielkiej Brytanii to jest National Health Service.
Czyli służba z wielkie pytanie, jest to naprawdę dużym, dużym molo. Wszyscy już naginanie nogach, który przelewa, przerabia masowo dużą ilość pieniędzy. Ale jak to wygląda, że po prostu na ten sposób, że jest na terenie Wielkiej Brytanii to masz zawsze darmowa obsługę zdrowotną?
W tym państwowym szpitalu? Tak, ty w służbie zdrowia?
To jest jedna rzecz, czyli powiedzmy nie musi się nic nie sprawiać. Czy płaciłeś już nie płaciłeś pokazuje swoje i d pani sobie datę urodzenia? Skąd spisuję?
National tej to wszystko i jest też emerytura jeszcze socjalna brytyjska.
Socjalne to jest bardzo prosta, liczona każdemu równo 150 £ tygodniowo.
Wiesz jak to jest proste doliczenia?
Marcin Pieleszek
Ale kiedy ja mogę, załóżmy taką tak, prawo do takiej emerytury socjalnej uzyskać Wielkiej.
Zbigniew Krakowski
Brytanii.
Trzeba być tutaj, mieszkać w Wielkiej Brytanii tak i rozumieją każda osoba. Po przepracowaniu 30 lat.
30 lat stażu emerytalnego, a elit stażu Wielkiej Brytanii. A nóż tak, jeżeli zarabiasz w ciągu roku powyżej 5000 £, to masz rok zaliczony jako dostarcza emerytalnego.
Proste, proste, klikasz zostaje.
Nie trzeba liczyć.
Marcin Pieleszek
Jest właśnie jeszcze jedna różnica zasadnicza pomiędzy spółką z o o. w Polsce a spółką Limited Wielkiej Brytanii. To jest właśnie ta yy rachunkowość, tak czym się różni rachunkowość właśnie.
W Wielkiej Brytanii od rachunkowości spółki z o. o. Tutaj są księgi handlowe, tutaj jest pełna księgowość.
Jak to jest w Wielkiej Brytanii. W przypadku spółki Limited.
Zbigniew Krakowski
Dokładnie Wielkiej Brytanii jest to samo, z tym że ta pełna rachunkowość taka jest cała, przynajmniej na całym świecie. Taka, o której mówisz, ona dotyczy.
Firm średnich czy większych firm. Tam limitem jest chyba milion złotych przychodu. Milion funtów przychodu wtedy, jeśli przychodzi na tą pełną rachunkowość i taka różnica, albo aż taka.
Marcin Pieleszek
No to dla tych, którzy, którzy tutaj.
Chcą startować dla naszych słuchaczy, którzy chcą startować ze swoimi biznesami. No to różnica jest potężna. Tak jednak w zakładaniu spółki zoo, bo też koszty obsługi księgowej spółki z o.
O. w Polsce są określone. Można jeszcze pewnie nie płacić zusu.
Tak, no ale to już to już wymaga no.
Odpowiedniego, odpowiedniego ustawienia swoich spraw. Natomiast w Wielkiej Brytanii nie ma pełnej rachunkowości.
Nie ma zusu. Jeżeli nie zarabiam a jest stosunkowo niewielki z kwotą wolną od zus, że tak powiem, czyli od tego National insurance. Czyli jednak sporo jest tych argumentów za tym, żeby interesować się spółkami Wielkiej Brytanii.
Zbigniew Krakowski
Dokładnie dokładnie, szczególnie tak mówię. No, wiele biznesów upada po pierwszym roku, także jest. To jest naprawdę dobre, dobre rozwiązanie.
I przepuszczę się na tym zastanowić czy nie, nie warto właśnie w ten sposób co wykonać tak, nawet jeżeli ktoś ma jakiś prosty biznes do zrobienia.
Nie chce sobie robić powiedzmy, nawet tej spółki tylko dla siebie, czy może można na przykład możemy tutaj służyć tak samo pomocą jako tak zwane inkubator? Tak, czyli po prostu udzielamy swojej spółek do wykonania pewnych rzeczy. Mocujemy tą daną osobę jako dyrektor do zrobienia pewnych rzeczy do spróbowania działania, wyjście, to potem to z układają naszym samolotem przepisy, daną osobę.
Czy to jest wiele, wiele, wiele, wiele łatwych możliwości, ponieważ samo zmiany są bardzo proste w Wielkiej Brytanii.
Polska grzecznie tak łatwo się nie robi tych rzeczy i w związku z czym przejście zawsze pakuje się duże, duże koszty.
Jednak nie patrzył w każdej chwili, zawsze jest to jest, to jest to kosztem temu, z tym, z tym zusem z tą księgowością.
Yy, mieli sesjami na każdym kroku urzędnikami, którzy mogą zawsze przyjść na kontrolę. No tutaj w urzędzie przyjść na kontrolę musi się umówić. Niestety raz miałem taką kontrolę, gdzie powiedzmy w poprzednim na poprzednim adresie był remont w biurze i dzwoni do mnie urzędnik, że chciał sprawić dokumenty takie i takie.
Dobrze to nie kiedy spotkamy się tam, ustaliliśmy termin.
Podjechałem potem mój adres, są panowie przedstawiliście pokazali, że powiem przysłałem blachę.
No więc to jest problem, mówię, bo mam remont w biurze i teraz pytanie jest, gdzieś będziemy jeszcze idziemy do restauracji, czy w samochodzie. Patrz, idziemy pana w samochodzie, duży samochód wszędzie w samochodzie. Spisali protokół.
Pojechali.
Marcin Pieleszek
No, po prostu. Być może tak jest normalnie, tak i tyle, tak że urzędnicy muszą swoją robotę robić sprawnie i szybko i po prostu iść dalej do swoich spraw i sprawdzać tych, którzy faktycznie nie wiem, być może robią coś dziwnego, tak bardziej niż małego przedsiębiorcę.
Zbigniew Krakowski
Sam fakt tutaj jeszcze jednej rzeczy, nie, że do pewnych rzeczy potrzeba ludzi o specjalnych specyfikatach.
Certyfikatowe już to wydaje. No czyli od Urzędów tak. Czyli to jest takie przedłużenie, czyli naszym, więc każdy księgowy.
I ma wyższe kwalifikacje, to jest mocniejszą ręką urzędu.
W związku z czym, jeżeli jest firma większa, prowadzi na większe, większe obroty, to wówczas ten księgowy z danymi kwalifikacjami on tam musi tego dokładnie wszystkiego pilnować.
I temu się prawie wszystko dokładnie widać, nawet jeżeli też też poprawia. Oczywiście tak, ale ale tego pilnuje, bo te pilnie tego, jak bardziej jak bardziej nawet jak urzędnik, żeby nie stać tego certyfikatu? Taka obsługa już trochę też kosztuje strasznie.
Polska polski firma. Tak też proszę mnie to zrobić, robić różnego rodzaju audyty mniejsze, większe jest to mniej bardziej skomplikowane i i pracochłonne, i i kosztowne. To są wielki pytanie, ale to też jest duży duży firm.
I im to jest lepiej, lepiej pilnować tych kilku dużych niż wszystkich małych i też tam sobie zdawać z tego sprawy.
Przez te kraje się rozwija cały czas jednakowo.
Marcin Pieleszek
I zmierzając do podsumowania naszej rozmowy. Yy, jakie są najważniejsze korzyści? Dlaczego warto myśleć o o tutaj, o Wielkiej Brytanii jako takim miejscu na prowadzeniu biznesu na rejestrację spółki ltd spółki Limited.
Zbigniew Krakowski
To z całą rzeczą jest to, że zajmujesz się biznesem, a nie pilnowanie papierologii.
Do Twojej obowiązku należą tylko wystawić fakturę i przeszedł nam rachunki kosztowe.
To zajmie ci godzinę w ciągu roku, że masz mały biznes 2 godziny, jeden dzień, a nie tydzień.
Mało tego, Wielkiej Brytanii okresy jeżeli mówimy o spółkach okres rozliczeniowe są ustalane w zależności od tego, kiedy spółka zarejestrowana, czyli jeżeli spółka zarejestrowana jest w kwietniu, to okres wyliczeniowy przypada na koniec kolejnego roku kwietnia. 12 miesięcy od tej rejestracji z możliwością przesunięcia w jedną albo w drugą stronę o 6 miesięcy raz na 5 lat.
Rzeczywiście sobie dopasować na przykład z zakresami innych spółek, które masz.
Co to daje nam daleko, biura księgowego, czy mamy cały czas pracy jednakowo, w jednakowym tempie. Nie ma tego, że wchodzi koniec roku podatkowego i wszyscy jadą na wakacje przedsiębiorcy, a my zasuwamy, nie my też zimy na wakacje.
Jakieś zima?
Marcin Pieleszek
Czyli jest o wiele łatwiej, bo nie trzeba przed końcem roku nadrabiać, że tak powiem, całego całego roku i też jest łatwiej, księgowym, łatwiej jest przedsiębiorcom. Mamy tu jeszcze te korzyści dotyczące płatności, że nie ma Wielkiej Brytanii, czegoś takiego jak tutaj kredyt kupiecki. No i to, co powiedziałeś, że kosztem dopiero jest.
Kosztem jest to, co zostało zapłacone. Z drugiej strony patrząc, przychodem jest to, co nam zapłacili, tak, czyli dopiero te faktury uregulowane są przychodem, czyli nie musimy się martwić.
Że będziemy musieli płacić podatki za coś, co jeszcze za pieniądze, które są w drodze, czyli de facto dopłacać i do obrotu komuś.
Tak jak wcześniej mówiliśmy i jednocześnie dopłacać jeszcze urzędowi wcześniej płacić podatki przed uzyskaniem, tak naprawdę realnie przychodów.
Zbigniew Krakowski
Dokładnie dokładnie tak to właśnie traktować wszystko wygląda.
Tutaj jeszcze jeszcze tak właśnie to powiem. Jeszcze jedną jedną rzecz.
Niedawno spadku byłem na warsztacie tu jednego znajomego, znajomego kolegi i się okazało, że robią restrukturyzację. Otóż co się okazało?
Był sobie warsztat tej w Anglii, który remontował silniki, silniki. Taki drogie samochody to Audi RS 8 na przykład tam Porsche.
Są diamenty, które kosztowały ładnych parę, paręnaście 1000 £ sztuka. Działali w Anglii.
Co sobie myśli chłopcy, że pojadą do Polski?
I zrobić w ten sposób, żeby zrobić sobie ten biznes, że w Polsce, bo jeśli remontowane a w Anglii za całej warsztaty on wymontowanie silnika, zapakowanie i on jechał do Polski. W Polsce remontowany wraca do Anglii montowany i więc odbierał.
Ale przyszedł nowy ład w Polsce. No i panowie się już instalują w Anglii mówią, że już mają dość.
Nie i że przeważą maszyny do Anglii, tutaj będę remontować. Jednak pewnie nawet te silniki z Polski.
Marcin Pieleszek
Aha, i pracowników też będą zatrudniać wielkie.
Zbigniew Krakowski
Pytanie to są tylko podwykonawcy wszędzie. Aha, każdy ma swój biznes. Wtedy każdy pilnuje swojego swojej pracy.
Uciekamy też od umowy o pracę, bo też.
Też jest kłopot z umowami o pracę, ale nie jest takie jak w Polsce. Nie masz takiej jak w Polsce, zawsze mieć fundusz na to, że jako jest zwolnić, żeby mu dać wyprawkę.
Wyprawkę są roszczeniowi też do pracy, że nie przyjdą. Na przykład w poniedziałek, szczególnie w poniedziałek, może nie przyjść.
Ale to jest to, że w firmach jeszcze możemy to zrobić. Duży, duże firmy muszą mieć na umowę o pracę i tutaj nie ma zmiłuj się nawet Uber Wielkiej Brytanii musi mieć ludzi na umowę o pracę.
Marcin Pieleszek
A to ciekawe.
Zbigniew Krakowski
Bo jest dużą firmą.
Marcin Pieleszek
Aha, ale jeżeli jesteśmy mniejszymi przedsiębiorcami, możemy tutaj posiłkować się podwykonawcami i bardzo elastyczne formy stosować zatrudnienia i to jest optymistyczne podsumowanie.

Dodaj komentarz